Egyelőre az export visszaesése mellett egész Európában jól teljesít a belső fogyasztás. Ugyanakkor a jövedelemtermelő képesség csökkenése előbb-utóbb a fogyasztásra is negatív hatással lehet, akárcsak nálunk. A költségvetés gazdaságösztönző lehetőségei korlátozottak. Átmenetileg a globális autógyártás a VW botránytól függetlenül is leáldozhat. Ahhoz, hogy hosszabb távon versenyképessé tegyük a hazai kis- és középvállalkozói szférát, nem elég megmutatni nekik a technológiát, hanem egy olyan üzleti mentalitást, hozzáállást kellene átvenniük, amely az oktatásban, képzésben gyökerezik.

Ugyan még mindig az exportra történő ipari termelés, a járműgépgyártás a gazdaság motorja Magyarországon, de itt is kiolvasható némi  lassulás a növekedésben, akkor is, ha kiigazítunk a mezőgazdaság negatív hatásával. A régió ebben az évben növekedésben elment mellettünk, ami részben annak köszönhető, hogy ezek az országok most pörgetik fel az EU-források felhasználását, amíg ezt mi már tavaly is csúcsra járattuk, így nálunk magasabb az előző évi bázis. Egész Európára jellemző, hogy a kieső exportot, tehát az Európán kívüli szállításokat a belső gazdaság, a belső fogyasztás kompenzálta, vagy régóta ez húzza. Jól látszik ez Portugália, Spanyolország, de Németország példáján is. Tehát a fogyasztás segít ezekben az országokban, ahogy egyébként nálunk is. Azonban, ha az export tartósan gyenge lesz, ez óhatatlanul átragad a belső piacokra is, mivel ezzel csökken a gazdaság jövedelemtermelő képessége, a versenyszférában dolgozók és a kapcsolódó vállalkozások lehetőségei. A magyarok azonban hiába fizették vissza a hitelek jelentős részét az előző 5 évben, a magánszektor adóssága még mindig magasabb, mint a környező országokban. Nem is beszélve az államadósságról, amely nálunk 75-76% GDP-arányosan, míg Szlovákiában 52, Csehországban 41%. Emiatt és részben a különadók kivezetési szükségessége folytán a költségvetés mozgástere igen csekély, így a belső gazdaság ösztönzésének mozgástere is korlátozott. A vállalkozások számára viszont kiszámítható, stabil jogi környezetet kellene teremteni. Tartósan a privát beruházások biztosíthatják a fejlődést, az életszínvonal növekedését, a munkahelyek létrehozását. Ehhez azonban a kutatás-fejlesztésre történő költés mellett az oktatásra is fókuszálni kellene. Ahhoz, hogy hosszabb távon versenyképessé tegyük a hazai kis- és középvállalkozói szférát nem elég megmutatni nekik a technológiát, hanem egy olyan üzleti mentalitást, hozzáállást kellene átvenniük, amely az oktatásban gyökerezik. Ha ezt a kormány jól célozza meg, 5-10 év múlva lehetne eredmény.

Közben viszont számolni kell a világgazdasági helyzet kihívásaival. A globális autóértékesítések nem csak a VW bortány miatt vannak veszélyben. A kínai lassulás további negatív hatásai, a várható amerikai kamatemelés, az autógyártók profitjára helyeződő nyomás átmeneti leáldozását hozhatja az autóiparnak, amivel Magyarországnak is számolnia kell.

Az M1 Szemtől Szembe című elemző műsorában Velkovics Vilmos műsorvezetővel és Virovácz Péterrel beszélgettünk. A teljes felvétel az alábbi linken érhető el:

https://www.mediaklikk.hu/video/szemtol-szembe-2015-11-13-i-adas/