Mi a meglátásod menekültüggyel kapcsolatban? Az biztos, hogy rendkívül ellentmondó nyilatkozatok jelentek meg minden fél részéről.

Teljes információs káosz van. Egyrészt nincs hiteles tájékoztatás sem belföldi szereplők, sem az EU részéről. Másrészről teljes döntésképtelenség. Ez egyébként üzleti szférából példát hozva is a legrosszabb forgatókönyv. Andy Grove, az Intel alapítója mondta azt egyszer, hogy egy cég menedzsmentjének valamilyen stratégiáról mindenképpen döntenie kell. Nem baj, ha nem az optimális stratégiát választják ki, de legalább mindenki egy irányba fusson. Annál rosszabb kimenet nincs, ha egy vezetés nem tud konkrét döntést hozni, irányt mutatni. Ezt látjuk egyébként az EU részéről is, nem képesek rövid-közép távú ideiglenes megoldást sem találni, pedig valamilyen döntést muszáj volna felvállalni. De az, hogy senki nem meri vállalni egy politikai döntésnek a következményeit, mindenki arra figyel, hogy egy ad hoc bejelentésnek, kommunikációnak a belföldi, saját szavazóira milyen hatása van (az emberi méltóság, emberiesség elvének figyelmen kívül hagyásával), ez aztán teljes anarchiához, méltatlan helyzethez és káoszhoz vezet, ahogy ezt az elmúlt napok eseményei pontosan mutatják.

Ez nem csak magyar sajátosság, ez Németországban is érződik. Szeptember 14-re hívtak össze EU-csúcsot a témában. Vársz ezzel kapcsolatban előrelépést?

Fogalmam nincs, hiszen naponta változnak az esélyek, újabb és újabb megoldási javaslatok, ötletek naponta ütik fel a fejüket javaslati szinten. Ezt már régóta kezelni kellett volna és különböző forgatókönyveket felállítani. Gyakorlatilag ugyanaz a fajta döntésképtelenség, impotencia látszik az EU-n, mint egyébként a gazdasági válság kitörése után. Akkor sem voltak képesek hosszú ideig konkrét lépésekben megegyezni, most ugyanez látszik, csak migráns fronton. Azzal, hogy elkezdik a politikusok vizionálni több 10 millió migráns érkezését, ezzel nyilvánvalóan nem fékezik meg ezt a hullámot. Itt nem lehet fölmérni semmilyen döntésnek a pontos következményeit a migránsok jövőbeli számára vonatkozóan, ezért kellene valamilyen döntést hozni uniós szinten, és utána volna lehetőség ennek a finomhangolására. De az, hogy nincs se döntés, se tájékoztatás, se információáramlás, ez mindenkinek a legrosszabb: a schengeni határt érintő bástyáknak, mint Magyarország, de nem jó  Németországnak és a migránsoknak sem.

A Gazdasági Rádióban Nagy Károly műsorvezetővel beszélgettünk a témáról (a felvétel 10. percétől hallható):